Kuru Domates Hakkında

 

SARDES, dünya genelinde talepler doğrultusunda ‘Güneşte Kurutulmuş Domates’ üretim kapasitesinde önemli birbüyüme göstermiştir ve kurulduğu günden bugüne kadar her yıl bir miktar büyüme gerçekleşmiştir.  

SERA

Sardes homojen kalitede taze ürünlerin tedarikinde oldukça objektiftir. Seralarda tohumdan fide olana   kadar, tarlalarda fide ekiminden son ürüne kadar tüm adımlar takip ve organize edilir.  

Ocak ayında yeni sezon hazırlıkları başlar: Sardes seralarında taze fideler yetiştirmek üzere kaliteli   tohumlar alınır.

Nisan ayında tarlalara ekim: Anlaşmalı çiftçilere dağıtılan fideler, Sardes eksperlerinin denetiminde   tarlalara dikilir.

Hazirana kadar domatesler büyür: Sardes çiftçilere dikim, sulama, dezenfeksiyon ve gübreleme teknikleri ile birlikte etkili bir kalıntı, kontrol ve zirai kimyasal kullanımı sağlar.

HASAT ZAMANI

Haziran-Temmuz hasat başlar: Taze domatesler Haziran ayının sonunda olgunlaşır ve hasada hazır hale   gelir. Kurutmaya uygun domatesler toplanır ve plastik kasalarla kurutma istasyonuna getirilir.  

Güneşte kurutma için seçim: Sardes kalite ölçütlerine uygun domates seçilir. Hasarlı, istenilen renkte   olmayan domatesler ayrılır ve kurutma işlemine   hazır hale getirilir.

Sardes kurutma istasyonlarını ve tarlalarını aynı bölgede organize eder. Böylelikle taze domatesler birkaç   saat içerisinde kurutma işlemine tabi tutulur.

GÜNEŞTE KURUTMA

Domatesler kurutma alanına getirilir. Aroma içeren kısmın kaybolmaması için elle kesildikten sonra,  serili brandalar üzerine yerleştirilir ve Ege güneşi ışığı altında 5-6 gün süreyle kurutmaya bırakılır. 

Son kontrolle kusurlu ürünlerin ayrılması sağlanır. Tüm bu süreçte mikrobiyal riski azaltmak adına tüm   personel dezenfektan kullanır.

KÜKÜRTLÜ VE TUZLU DOMATES KURUTMASI

Tuz uygulaması operatörler tarafından elle serpme yöntemiyle, kükürt uygulaması duşlama yöntemiyle yapılır.

Son üründeki tuz ve kükürt konsantrasyonu müşteri spesifikasyonlarında belirlenen hedef değerlere göre hesaplanır.

Tam bir kurutma sağlamak için özenle serilen domates yarımları arasında yürüyüş yolları bırakılır, bu da kuruma sırasında düzenli denetime ve izleme     imkânı sağlar.

Dış etkilerden koruyucu önlemler: Kurutma istasyonları dış etkenleri azaltmak için kara yollarından uzak yerlere kurulur. Ayrıca kurutma istasyonlarının yan tarafları yabancı madde bulaşmamasını önlemek adına 1 metrelik setlerle çevrilir.

DEPOLAMA

Nem kontrolü: Domatesler optimum nem miktarını sağlamak için kontrol edilir.

Kurutulan domatesler kalite ölçüleri için yeterliyse, küçük öbekler halinde toplanır.

Tambur: Kurutulmuş domatesler kurutma sırasında bulaşma ihtimali olan yabancı maddeleri ayırmak için tamburdan geçmeye hazırdır.

Soğuk hava: Kurutulan domatesler tartıldıktan sonra doğal özelliklerini korumaları için zaman geçmeden işletmede bulunan soğuk hava deposuna nakledilir.

Yıl boyu üretim: Kurutulmuş domatesler dünya genelindeki müşterilerin talepleri doğrultusunda yıl boyu işlenmeye hazırdır.

Üretim Prosesi: Güneşte kurutulmuş domatesler talepler doğrultusunda kuru ya da RTE( yemeğe hazır) domatesler olarak; yarım, şerit ya da küp kesim    olarak işlenir ve paketlenir. Ürünler metal detektöründen geçirilir. Kuru domatesler vakumlu / vakumsuz paketlenir ya da cam kavanozlara, tenekelere, pastörize edilir. Nihayet doğal, sağlıklı ve lezzetli kurutulmuş domatesler dünya çapında müşterilere teslim edilmeye hazır durumdadır.

LABORATUVAR ANALİZLERİ

Sardes kendi laboratuvarında tüm üretim aşamalarını titizlikle kontrol eder. Hammadde, yardımcı malzeme, ambalajmalzemelerinde girdi kontrolü: su,    proses ve son ürünlerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmaktadır.

 

GÜNEŞTE KURUTULMUŞ DOMATESİN FAYDALARI

Güneşte Kurutulmuş Domates doğal C vitamini, kalsiyum ve demir kaynağıdır. Kuru domates bir insanın günlükantioksidan olarak bilinen C    vitamini ihtiyacının %40’ını karşılar.

Antioksidanca zengin besinler, hücreleri korumaya yardımcı olur. Böylece kanser, diyabet, kalp ve akciğer hastalıkları riskini azaltır. Kuru    domatesler lifofiliktir. Yani besin değeri, yağ(zeytinyağı) ile pişirilince artar.

Bir kâse kuru domates 8 gr karbonhidrat içerir, aynı zamanda lifçe zengindir.

15 kg taze domatesten 1 kg kuru domates eldi edilir.